معرفی بات تلگرام برای برنامه نویسان

اکثراً ترجمه‌ای از صفحه “Bots: An introduction for developers” می‌باشد.

بات‌ها در تلگرام حساب‌های کاربری خاصی هستند که برای اداره کردن خودکار پیام‌ها تعبیه شده‌اند. کاربران تلگرام با فرستان پیام به بات‌ها در گروه‌ها و یا در گروه‌های خصوصی (Private Groups) با آن‌ها تعامل دارند و شما بات خود را با استفاده از درخواست‌های HTTPS به API بات تلگرام کنترل می‌کنید.

با بات‌ها چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

اگر بخواهیم فقط به چند مورد اشاره کنیم، شما قادز خواهید بود:

 • با سایر سرویس‌ها ادغام کنید. به طور بالقوه یک بات می‌تواند کامنت از راه دور بگذارد، یک خانه هوشمند را کنترل کند و یا هنگامی که اتفاقی رخ دهد شما را از طریق تلگرام مطلع سازد. (مثال Github bot و Image bot)
 • ابزاری سفارشی بسازید. یک بات ممکن است هنگام بروز یک اتفاق شما را مطلع کند، پیش‌بینی وضع هوا را به شما اطلاع دهد، متنی را ترجمه کند و هزاران کار دیگر انجام دهد. (مثال: Poll bot)
 • بازی‌های تک کاربره و یا چند کاربره بسازید. بات می تواند با شما شطرنج بازی یا تخته بازی کند، به عنوان مجری در یک بازی از شما سوال بپرسد. (مثال: Trivia bot)
 • خدمات اجتماعی بسازید. یک بات می‌تواند افراد مختلف را بر اساس سلیقه‌های آن‌ها و یا بر اساس فاصله آن‌ها از یکدیگر برای گپ و تبادل نظر معرفی کند.
 • تقریباً هر چیزی بسازید. بجز باتی برای شستن ظروف. بات‌ها بصورت وحشتناکی در این کار ضعیف‌اند.

بات‌ها چگونه کار می‌کنند؟

بات‌های تلگرام حساب‌های کاربری خاصی هستند که برای راه‌اندازی نیاز به شماره تلفن ندارند. این حساب‌ها به عنوان یک رابط برای کدی که شما روی سرورتان قرار داده‌اید عمل می‌کنند.

مهمترین نکته این است که نیازی نسیت تا درباره پروتکل MTProto (پروتکلی که تلگرام بر اساس آن کار می‌کند) اطلاعی داشته باشید. تلگرام یک سرور میانی برای این کار راه‌اندازی کرده است که تمام وضایف رمزگذاری ارتباطات بین شما و سرور تلگرام را انجام می‌دهد و برنامه نویسان با آن سرور با استفاده از یک رابط ساده HTTPS که یک نسخه ساده شده از API تلگرام است ارتباط برقرار می‌کنند.

بات‌ها با انسان‌ها چه تفاوتی دارند؟

 • بات‌ها نشان‌دهنده آنلاین بودن و زمان آخرین باری که دیده شده‌اند ندارند. در رابط کاربری بجای آن کلمه “bot” نمایش داده می‌شود.
 • فضای ذخیره سازی ابری (Cloud Storage) بات‌ها محدود است و پیام‌های مشاهده شده امکان دارند بعد از آنکه پردازش شدند پاک شوند.
 • بات‌ها نمی‌توانند شروع به مکالمه با کسی کنند. یک کاربر باید آن‌ها را به گروهی اضافه کند و یا به آن‌ها پیام بفرستد. کاربران می توانند با استفاده از لینک telegram.me/ و یا جستجوی نام بات آن را پیدا کنند.
 • نام کاربری بات‌ها همیشه به کلمه “bot” ختم می‌شود (به عنوان مثال: @TriviaBot و @Github_bot).
 • وقتی باتی در گروهی اضافه شود، بصورت پیش‌فرض تمام پیام‌ها را نمی‌بیند.
 • بات‌ها هیچ‌وفت گشنه نمی‌شوند، نمی‌خوابند و شکایت نمی‌کنند (مگر آنکه اینگونه برنامه ریزی شده باشد).

چگونه یک بات بسازم؟

BotFather
برای ساختن بات، یک بات به نام BotFather وجود دارد. فقط کافی است که با این بات کمی صحبت کنید (در ادامه بیشتر توضیح خواهم داد) و بعد از چند قدم ساده بات خود را بسازید. بعد از اتمام مراحل، یک کد احراز هویت (Authorization Code) در یافت خواهید کرد و سپس می‌توانید با استفاده از یک کتابخانه مانند Telebot (که من نوشته‌ام و به صورت متن‌باز در گیت‌هاب موجود است) و یا با استفاده از دستورات HTTPS موجود در سایت تلگرام شروع به نوشتن کد بات‌تان کنید و با سرور تلگرام در ارتباط باشید.

ساخت بات جدید

/newbot به BotFather دستور می‌دهد که یک بات جدید بسازد. سپس Botfather از شما می‌خواهد که یک نام و نام کاربری برای بات خود انتخاب کنید و سپس کد احراز هویت (Authorization Code) را می‌سازد و همانجا به شما ارسال می‌کند. * نام بات در جزئیات مخاطب (Contact Details) و جاهای دیگر نمایش داده می‌شود. * نام کاربری نام کوتاهی است که در mentionها و لینک telegram.me استفاده می‌شود. نام کاربری بین 5 تا 32 حرف است، حساس به حروف بزرگ و کوچک نمی‌باشد، فقط باید شامل حروف لاتین، اعداد و زیرخط (underline) باشد و در آخر نام کاربری بات باید حتماً به کلمه “bot” ختم شود. به عنوان مثال: tetris_bot یا TetrisBot. * توکن رشته است به شکل 110201543:AAHdqTcvCH1vGWJxfSeofSAs0K5PALDsaw که برای احراز هویت بات با هر درخواست (Request) باید به Bot API ارسال شود.

ساخت کد احراز هویت جدید

درصورتی که به هر دلیلی کد احراز هویت شما لو رفت و یا فراموش کردید با استفاده از دستور /token کد جدیدی بسازید.

ویرایش تنظیمات

 • /setname – نام بات را ویرایش می‌کند.
 • /setdescription – متن توصیفی بات را ویرایش می‌کند. توصیف بات متنی کوتاه حداکثر تا 512 کاراکتر می‌باشد که توضیح مختصری در رابطه با فعالیت بات ارائه می‌دهد. کاربران این متن را در آغاز گفتگو با بات تحت عنوان “What can this bot do?‎” خواهند دید.
 • /setabouttext – متن درباره بات را ویرایش می‌کند. متنی است کوتاه حداکثر تا 120 کاراکتر که درباره بات می‌توانید بنویسید. کاربران این متن را در صفحه پروفایل بات مشاهده می‌کنند. زمانی که بات شما با شخص دیگری به اشتراک گذاشته شود، این متن نیز برای آن شخص ارسال خواهد شد.
 • /setuserpic – عکس پروفایل بات را تغییر می‌دهد.
 • /setcommands – فهرست دستورهایی که بات شما پشتیبانی می‌کند را ویرایش می‌کند. هر دستور یک اسم دارد (که حساس به حروف بزرگ و کوچک نمی‌باشد، با یک خط مورب “/” شروع شود، باید کمتر از 32 کاراکتر باشد و فقط باید شامل حروف، اعداد و زیرخط باشد)، پارامترهایی دارد و می‌تواند متن توضیحی درباره آن دستور داشته باشد. کاربران زمانی که در گفتگویی با بات شما “/” را تایپ کنند این فهرست را مشاهده خواهند کرد.
 • /setjoingroups – مشخص می‌سازد که آیا بات شما می تواند به گروه‌ها اضافه شود. همه بات‌ها باید بتوانند پیام‌های خصوصی را پردازش کنند ولی اگر بات شما برای کار در گروه‌ها طراحی نشده است با استفاده از این دستور می‌توانید از اضافه شدن آن به گروه‌ها جلوگیری کنید.
 • /setprivacy – مشخص می‌سازد که چه پیام‌هایی بعد از اضافه شدن به گروه به دست بات شما خواهد رسید. در صورتی که حریم شخصی خاموش باشد بات همه‌ی پیام‌ها در گروه را می‌تواند پردازش کند.
 • /deletebot – بات را پاک می‌کند و به دیگران اجازه می‌دهد که نام کاربری بات را استفاده کنند.