تغییر نام ASP.NET 5 به ASP.NET Core

ASP.NET فریم‌ورک Server-Side برای ساختن نرم‌افزارهای تحت وب با ‎.NET است که برای تهیه صفحه‌های تحت وب بصورت پویا ساخته شده است.

تا کنون 15 سال از اولین نسخه این فریم‌ورک می‌گذرد و آخرین ورژن RTM شده آن 4.6 می‌باشد.

به تازگی ورژن جدیدی از ‎.NET به نام ‎.NET Core در حال توسعه است (در زمان نوشتن این پست) که قابلیت اجرا شدن بروی تقریباً همه پلتفرم‌ها نظیر لینوکس و مک را دارد و از این رو تیم ASP.NET برآن شده‌اند که نسخه جدیدی از ASP.NET را ارائه دهند که دیگر وابسته به ویندوز و IIS نباشد.

در این میان چالش‌های متفاوتی وجود دارد که این تحول را دشوار می‌کند که موضوع این پست نیست ولی به عنوان مثال می‌توان به تفاوت فایل سیستم و یا نحوه ارتباط شبکه‌ای در سیستم‌عامل‌های مختلف اشاره کرد.

یک چالشی که شاید زیاد مهم به نظر نرسد ولی در عمل خیلی مهم است نام گذاری این فریم‌ورک جدید است.

نام یک محصول در مارکتینگ آن بسیار مهم است خصوصاً برای نسخه‌ای از محصولی که حدود 15 سال از اولین ویرایش آن می‌گذرد و تقریباً برای تمامی برنامه‌نویسان آشناست.

در نگاه اول خیلی ساده است که بگویم: خوب این یک ویرایش دیگر است و کافی است ورژن را بالا ببریم. اما مشکل درباره ASP.NET این است که این نسخه از ASP.NET یک باز نگری کلی در زیرساخت آن است و مسلماً نمی‌تواند در ویرایش اول بلوغ یک سیستم 15 ساله را داشته باشد.

با توجه به این نکته که بصورت پیش‌فرض انتظار است که نسخه‌ی بالاتر باید بهتر و کامل‌تر از نسخه قبلی باشد؛ خیلی دشوار است که به مشتری گفت که این نسخه‌ی بعدی از محصولی است که تا الان از آن استفاده می‌کردید ولی خیلی از امکانات نسخه قبلی هنوز در آن پیاده سازی نشده!

درنگاه بعدی شاید اولین چیزی که بنظر برسد این است که: خوب یک نام جدید برای این محصول انتخاب می‌کنم.

با وجود اینکه این عبارت کاملاً درست است ولی چه نامی؟ 15 سال اعتبار یک نام چقدر مهم است (خصوصاً برای برنامه‌نویسان تازه کار)؟ اگر این نام را در یک متور جستجو (به عنوان مثال گوگل) جستجو کنیم چه نتایجی نمایش داده می‌شود؟ و ...

تمامی این مسائل و خیلی نکات دیگر سبب شد که نام ASP.NET Core بجای ASP.NET 5 انتخاب شود. بنابراین همه متوجه خواهند شد که این نسخه ویرایش خاصی از ASP.NET است و به دلیل وجود کلمه Core در اسم آن متوجه خواهند شد که این ویرایش باید ربطی به ‎.NET Core داشته باشد و احتمالاً باید قابلیت اجرا بر روی سایر پلتفرم‌ها و تمامی امکانات خوب و کاستی‌های ‎.NET Core را داشته باشد.

بنابر این از این پس، تمامی پکیج‌های مرتبط با ‎.NET Core به صورت زیر خواهند بود:

  • ASP.NET 5 -> ASP.NET Core 1.0
  • .NET Core 5 -> .NET Core 1.0
  • Entity Framework 7 -> Entity Framework Core 1.0 (EF Core 1.0)

به دلیل آنکه کل این مفهوم جدید است و همچنین ‎.NET Core هنوز به بلوغ کافی نرسیده‌است و تمامی امکاناتی که باید را ندارد، عدد 1.0 برای نمایش نسخه استفاده شده است.

کدام نسخه را انتخاب کنیم؟

بطور کلی، قابلیت‌های ASP.NET 4.6 در حال حاضر بیشتر و قابل اطمینان‌تر است. ASP.NET Core در حال حاضر نسخه 1.0 است که شامل Web API و MVC می‌باشد ولی هنوز SignalR و Web Pages به آن اضافه نشده‌اند. همچنین در این نسخه از VB و F#‎ پشتیبانی نمی‌شود هرچند قول داده شده که این امکانات در نسخه‌های بعدی اضافه شوند.

.NET Stack